در باره ی – در حدود آلمان تصویر همراه

در باره ی – در حدود: آلمان تصویر همراه فوتبال بازیکنان اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار پزشکی شرط داشتن کلیه سالم ، شیوع بیماری های کلیوی در ایران

یک فوق‌تخصص کلیه بااشاره به اینکه دیابت و فشارخون به کلیه‌ها آسیب می زند گفت: سنگ هایی که در لوله حالب گیر می‌افتند کلیه را خفه می‌کنند و اگر تا ۴ هفته درمان نش

شرط داشتن کلیه سالم ، شیوع بیماری های کلیوی در ایران

شیوع بیماری های کلیوی در ایران/ شرط داشتن کلیه سالم

عبارات مهم : جراحی

یک فوق تخصص کلیه بااشاره به اینکه دیابت و فشارخون به کلیه ها آسیب می زند گفت: سنگ هایی که در لوله حالب گیر می افتند کلیه را خفه می کنند و اگر تا ۴ هفته درمان نشوند، کلیه از کار می افتد.

دکتر حسین کرمی در گفتگو با مهر در آستانه روز جهانی کلیه در خصوص مرسوم ترین بیماری کلیوی، اظهارداشت: بیماری سنگ کلیه در همه دنیا وجود دارد. شیوع بیماری سنگ کلیه در کشور حدود ۸الی ۱۰درصد است ، این بیماری در مردان به نسبت مرسوم تر از زنان است.

وی افزود: سنگ کلیه در هر سنی اتفاق می افتد. هر چه سن مبتلا شدن به آن پایین تر باشد، اغلب علت آن بیماری های زمینه ای هست. ما در افراد کم سن و سال به دنبال بیماری های زمینه ای که باعث ایجاد سنگ کلیه می شوند، هستیم. اوج بودن اگزالات خون، اوج بودن کلسیم خون خصوصا در بیماری پرکاری غده پاراتیرویید می تواند سنگ سازی در کلیه را ایجاد می کند.

شرط داشتن کلیه سالم ، شیوع بیماری های کلیوی در ایران

این فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری ادامه داد: مصرف کم آب آشامیدنی، مصرف زیاد نمک، مصرف بیش از حد غذاهای پروتیینی، کم تحرکی، وجود عفونت های ادراری با باکتری های خاص و هرگونه انسداد در سیستم ادراری؛ چه این انسداد مادرزادی باشد و چه به مرور ایجاد شده است باشد؛ وجود بعضی بیماری های زمینه ای نظیر بیماری های ارثی، کمبود بعضی از مواد مهار کننده از جمله عواملی هستند که فرد را در معرض ایجاد سنگ کلیه قرار می دهد.

علائم و نشانه های سنگ کلیه

یک فوق‌تخصص کلیه بااشاره به اینکه دیابت و فشارخون به کلیه‌ها آسیب می زند گفت: سنگ هایی که در لوله حالب گیر می‌افتند کلیه را خفه می‌کنند و اگر تا ۴ هفته درمان نش

این استاد دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: ممکن است ایجاد سنگ کلیه در بدن کاملا بی علامت باشد یا دردهای خفیفی در پهلو ایجاد کند و یا ممکن است فرد به شدیدترین درد ممکن در عالم پزشکی که از درد وضع حمل در زنان نیز شدید تر هست، دچار شود. یکی دیگر از علائم سنگ کلیه خون در ادرار است و همچنین عفونت های ادارای مقاوم به درمان از جمله علائم سنگ کلیه هستند.

درمان سنگ کلیه

کرمی افزود: خوشبختانه ۹۵درصد سنگ های سیستم ادراری امروزه به روش آندوسکوپی و بدون جراحی، قابل درمان هستند.

این متخصص کلیه و مجاری ادراری گفت: اگر اندازه ی سنگ کمتر ۴میلی متر باشد بیش از ۹۰درصد از آنها اصلا درمان نمی خواهند و به صورت خودبه خود دفع می شود و اگر اندازه سنگ بین ۴میلی متر تا ۶ میلی متر باشد شانس خودبه خود دفع شدن آن حدود ۵۰درصد است و درصورتی که سایز سنگ بین ۶ میلی متر تا ۱۰ میلی متر باشند حدود ۱۰درصد امکان دفع خود به خودی آن وجود دارد و فرد می بایست حتما به دکتر مراجعه کند.

شرط داشتن کلیه سالم ، شیوع بیماری های کلیوی در ایران

وی ادامه داد: اگر اندازه ی سایز سنگ کلیه بیش از ۶ میلی متر و یا یک سانت باشد، درمان آن به روش سنگ شکنی برون اندامی انجام می شود و در این صورت فرد سه جلسه به دستگاه سنگ شکنی می رود و بدون بیهوشی سرپایی فرد درمان خواهد شد. در صورتی که با سه جلسه سنگ شکنی، بیمار درمان نشود می بایست روش های دیگری را جهت درمان سنگ کلیه امتحان کرد.

کرمی همچنین تصریح کرد: معمولا جهت درمان بیمارانی که با سنگ شکن جواب نگرفته اند و همچنین درمان سنگ های بزرگتر از ۵/۱سانتی متر از روش درمانی عمل PCNM است که در این روش بدون شکاف جراحی از پوست یک شکاف تونلی به کلیه ایجاد کرده وبا فرستادن یک دوربین به درون کلیه ؛ سنگ را خرد کرده و آن را تکه تکه بیرون می آورند. در این روش جراحی، بیمار جایگزین ۲۰بخیه فقط ۱بخیه و به جای یک هفته بیستری شدن در بیمارستان، با یک شب خوابیدن در بیمارستان، درمان خواهد شد.

یک فوق‌تخصص کلیه بااشاره به اینکه دیابت و فشارخون به کلیه‌ها آسیب می زند گفت: سنگ هایی که در لوله حالب گیر می‌افتند کلیه را خفه می‌کنند و اگر تا ۴ هفته درمان نش

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پایتخت کشور عزیزمان ایران اظهار کرد: اگر سنگ کلیه در لوله حالب گیر بیفتد به منزله ی خفه کردن کلیه است و هر چه سریع تر می بایست درمان شود لیکن کلیه ها را از کار می اندازد و جهت درمان این سنگ ها فقط چهار هفته وقت داریم و بعد از آن کلیه بیمار جهت هر لحظه از کار می افتد.

وی ادامه داد: عالی ترین درمان این سنگ ها به روش آندوسکوپی یا PUL هست. در این روش با عبور دوربین از مثانه بیمار؛ سنگ را شکسته وبیرون می آوریم و بیمار به صورت سرپایی درمان می شود.

شرط داشتن کلیه سالم ، شیوع بیماری های کلیوی در ایران

چگونه کلیه های سالم تری داشته باشیم

کرمی گفت: جهت اینکه کلیه های سالمی داشته باشیم می بایست هر ۲ ساعت یک بار آب بیاشامیم، مصرف نمک را کم کردن داده و هر شش ماه یکبار چکآپ انجام دهند. اگر فشار خون و دیابت مبتلا هستند حتما آن را کنترل کنند.

وی افزود: امروزه یکی از مرسوم ترین علت های آسیب به کلیه ها و از کار افتادن آنها از کنترل نکردن فشار خون و دیابت ناشی می شود.

کرمی در آخر یادآور شد: اگر فرد به بیماری های زمینه ای مبتلا است حتما می بایست آنها را درمان کرد تا باعث آسیب رسیدن به کلیه ها نشود.

واژه های کلیدی: جراحی | درمانی | بیماری | بیمارستان | بیمارستان | مجاری ادراری | درمان سنگ کلیه | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs